CPER3231-101MC
DigiKey Part Number
4044-CPER3231-101MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPER3231-101MC
Description
FIXED IND 100UH 25A 11 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Wirewound Inductor 25 A 11mOhm Max Vertical, 4 PC Pin Round Wire, Fe-Si Low Core Loss
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPER3231-101MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
23A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
11mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Round Wire, Fe-Si Low Core Loss
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.291" L x 1.220" W (32.80mm x 31.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.161" (29.50mm)