CPRX2520L-2R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX2520L-2R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX2520L-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 75A 0.42 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 75 A 0.42mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Power Inductor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPRX2520L-2R2MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.42mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current, Power Inductor
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2520
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.984" L x 0.819" W (25.00mm x 20.80mm)
Current - Saturation (Isat)
110A
Height - Seated (Max)
0.856" (21.75mm)