CSEG0420H-R82M
DigiKey Part Number
4044-CSEG0420H-R82MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEG0420H-R82MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEG0420H-R82MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEG0420H-R82M
Description
FIXED IND 0.82UH 15.6A 8.3 MOHM
Detailed Description
0.82 µH Shielded Wirewound Inductor 15.6 A 8.3mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
11.4A
DC Resistance (DCR)
8.3mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.093" (2.35mm)