CSHB0520R-1R0M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0520R-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0520R-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0520R-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0520R-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 11.5A 12.8 MOHM
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 11.5 A 12.8mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSHB0520R-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
DC Resistance (DCR)
12.8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)