CDBHD1100L-HF
DigiKey Part Number
641-CDBHD1100L-HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBHD1100L-HF
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1A MBS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 100 V Surface Mount MBS
Category
Current - Average Rectified (Io)
1 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V