CDBHD2100-G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDBHD2100-G |
Description | BRIDGE RECT 1P 100V 2A MINI-DIP |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount Mini-Dip (TO-269AA) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 1 A |
Manufacturer Comchip Technology | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) |
Part Status Not For New Designs | Mounting Type Surface Mount |
Diode Type Single Phase | Package / Case TO-269AA, 4-BESOP |
Technology Schottky | Supplier Device Package Mini-Dip (TO-269AA) |
Voltage - Peak Reverse (Max) 100 V | Base Product Number |
Current - Average Rectified (Io) 2 A |