CZRZ5V1B-HF
DigiKey Part Number
641-1530-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1530-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRZ5V1B-HF
Description
DIODE ZENER 5.1V 100MW 201
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 100 mW ±5.2% Surface Mount 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CZRZ5V1B-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5.2%
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Power - Max
100 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms