CXLA150F-24-A1
DigiKey Part Number
1776-CXLA150F-24-A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXLA150F-24-A1
Description
MEDICAL&ITE EXTERNAL ADAPTER,150
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.11" L x 2.96" W x 1.12" H (155.3mm x 75.3mm x 28.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CCC, CE, cUL, EAC, FCC, KC, PSE, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
6.25A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
150 W