742C083470JP
DigiKey Part Number
60-742C083470JPTR-ND - Tape & Reel (TR)
60-742C083470JPCT-ND - Cut Tape (CT)
60-742C083470JPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
742C083470JP
Description
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohm ±5% 63mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
742C083470JP Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Manufacturer
CTS Resistor Products
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
47
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Number of Resistors
4
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Number of Pins
8
Base Product Number
Power Per Element
63mW