PACSR28010S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Delta Electronics
In Stock: 77
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 10.5A 85 ~ 265 VAC Input
Delta Electronics PACSR Series AC-DC Modules | Digi-Key Daily
PACSR28010S
DigiKey Part Number
941-1795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PACSR28010S
Description
AC/DC CONVERTER 28V 294W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Delta Electronics
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote Sense, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
10-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.36" L x 2.00" W x 0.54" H (110.7mm x 50.8mm x 13.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
28V
Weight
0.529 lb (240.00 g)
Current - Output (Max)
10.5A
Base Product Number
Power (Watts)
294 W