PMC-24V035W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 40
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMC-24V035W1AA
DigiKey Part Number
603-1241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-24V035W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 35W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-24V035W1AA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CCC, CE, cURus
Current - Output 1
1.46 A