PMC-48V150W1BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 48
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 9
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMC-48V150W1BA
DigiKey Part Number
1145-1069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-48V150W1BA
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PMC-48V150W1BA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
3.125 A