PMC-DSPV100W1A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 13
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 2 Output 24V 5V 85 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMC-DSPV100W1A
DigiKey Part Number
603-1639-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-DSPV100W1A
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-DSPV100W1A Models
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
86%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input
Number of Outputs
2
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 2
5V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
2.7 A
Base Product Number
Current - Output 2
7 A