3.0SMCJ28A-13
DigiKey Part Number
3.0SMCJ28ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
3.0SMCJ28ADICT-ND - Cut Tape (CT)
3.0SMCJ28ADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ28A-13
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 66.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3.0SMCJ28A-13 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Active
Capacitance @ Frequency
1800pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66.1A