AP7361EA-33Y5-13
DigiKey Part Number
31-AP7361EA-33Y5-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7361EA-33Y5-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7361EA-33Y5-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361EA-33Y5-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-89-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7361EA-33Y5-13 Models
Current - Quiescent (Iq)
91 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A