DMTH15H017LPSWQ-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 2 500
Datasheet
N-Channel 150 V 8A (Ta), 50A (Tc) 1.5W (Ta), 107W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
DMTH15H017LPSWQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH15H017LPSWQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH15H017LPSWQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH15H017LPSWQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH15H017LPSWQ-13
Description
MOSFET BVDSS: 101V~250V POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3369 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.5W (Ta), 107W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17.5mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 250µA