SMCJ85CA-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ85CA-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ85CA-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ85CA-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ85CA-13-F
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 10.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ85CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V