ZLLS2000TA
DigiKey Part Number
31-ZLLS2000TATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZLLS2000TACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZLLS2000TADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLLS2000TA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2.2A SOT236
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2.2A Surface Mount SOT-23-6
Category
Reverse Recovery Time (trr)
6 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
65pF @ 30V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Current - Average Rectified (Io)
2.2A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
540 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)