1.5SMCJ48A
DigiKey Part Number
4878-1.5SMCJ48ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-1.5SMCJ48ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5SMCJ48ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMCJ48A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V