BCR22PN-AQ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 520
Datasheet
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased 60V 100mA 170MHz 250mW Surface Mount SOT-363
BCR22PN-AQ
DigiKey Part Number
4878-BCR22PN-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BCR22PN-AQDKR-ND - Digi-Reel®
4878-BCR22PN-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCR22PN-AQ
Description
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP SOT-363
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BCR22PN-AQ Models
Category
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 500µA, 10mA
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Bulk
Frequency - Transition
170MHz
Part Status
Active
Power - Max
250mW
Transistor Type
1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60V
Mounting Type
Surface Mount
Resistor - Base (R1)
22kOhms
Package / Case
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Resistor - Emitter Base (R2)
22kOhms
Supplier Device Package
SOT-363
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
70 @ 5mA, 5V