DI78L10UAB
DigiKey Part Number
4878-DI78L10UABTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI78L10UABCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI78L10UABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI78L10UAB
Description
IC REG LINEAR 10V 100MA SOT89
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI78L10UAB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Series
PSRR
45dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-243AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-89
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V