P4SMAJ60A
DigiKey Part Number
4878-P4SMAJ60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P4SMAJ60ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P4SMAJ60ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4SMAJ60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AC
Detailed Description
96.8V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
P4SMAJ60A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V