DT022BTFT
DigiKey Part Number
1756-1001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT022BTFT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.2"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel 2.2" (55.88mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
33.84mm W x 45.12mm H
Dot Pixels
240 x 320
Interface
Parallel
Diagonal Screen Size
2.2" (55.88mm)