GS4.70F130QP
GS4.70F130QP
Additional Requirements for Selecting a Switch
GS4.70F130QP
DigiKey Part Number
EG2517-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS4.70F130QP
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
7.20mm x 7.20mm
Packaging
Bulk
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
130gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 50VDC
Switch Travel
0.30mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
400,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
4.70mm