PVL10FWS14
PVL10FWS14
PVL10FWS14
DigiKey Part Number
141-PVL10FWS14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVL10FWS14
Description
LED PNL IND 5MM WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator 12V 2mA ~ 20mA Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PVL10FWS14 Models
Category
Voltage
12V
Manufacturer
E-Switch
Current
2mA ~ 20mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)