BK/ABC-15DD-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 603
Datasheet
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/ABC-15DD-R
DigiKey Part Number
283-BK/ABC-15DD-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/ABC-15DD-R
Description
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
750A AC, 10kA DC
Melting I²t
200.2
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.00553 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V