BK/MDA-12-R
DigiKey Part Number
283-2723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDA-12-R
Description
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
750A
Packaging
Bulk
Melting I²t
125.18
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Color
Black
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.00725 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V