EPM25361V-3R3-7R0S
DigiKey Part Number
283-EPM25361V-3R3-7R0S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPM25361V-3R3-7R0S
Description
DC DC CONV 30W 9-36VIN 3.3VOUT
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 7A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
23 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
7A