HSH1850-3R8108-R
DigiKey Part Number
283-HSH1850-3R8108-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH1850-3R8108-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 1000F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 30mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
1000 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
0%, +50%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 1kHz