MOVHE07V320Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE07V320Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE07V320Y
Description
VARISTOR 510V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
45J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V