ECS-073-18-20BM-JEM-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-073-18-20BM-JEM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-073-18-20BM-JEM-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-073-18-20BM-JEM-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-073-18-20BM-JEM-TR
Description
CRYSTAL 7.3728 MHZ 18 PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3728 MHz ±20ppm Crystal 18pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
7.3728 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)