ECS-073-18-20BM-JEN-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECS-073-18-20BM-JEN-TR |
Description | CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 7.3728 MHz ±20ppm Crystal 18pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECS-073-18-20BM-JEN-TR Models |
Category | Load Capacitance 18pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 70 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 7.3728 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (7x5) |
Frequency Stability ±50ppm | Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
Frequency Tolerance ±20ppm | Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm) |