ECS-286.3-18-4X-F-EN
DigiKey Part Number
XC1728-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-286.3-18-4X-F-EN
Description
CRYSTAL 28.63636MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28.63636 MHz ±30ppm Crystal 18pF 30 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-286.3-18-4X-F-EN Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Frequency
28.63636 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm