EC6R015508020M
DigiKey Part Number
5907-EC6R015508020M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC6R015508020M
Description
CAP 1.5F 6.0V UCAP pack
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial, Can 90mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
EnyGy
Termination
PC Pins
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.630" L x 0.335" W (16.00mm x 8.50mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 1kHz