16M05011100
DigiKey Part Number
RPC10477-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16M05011100
Description
WASHER FLAT M5 NYLON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M5 Flat Washer 0.039" (1.00mm) Thick Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16M05011100 Models
Category
Thread/Screw/Hole Size
M5
Manufacturer
Essentra Components
Diameter - Inside
0.209" (5.30mm)
Series
Diameter - Outside
0.433" (11.00mm)
Packaging
Bulk
Thickness
0.039" (1.00mm)