AMS1117-2.5
DigiKey Part Number
5272-AMS1117-2.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
5272-AMS1117-2.5CT-ND - Cut Tape (CT)
5272-AMS1117-2.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMS1117-2.5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-3L
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3L
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V