AP1501-ADJ-EV | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP1501-ADJ-EV |
Description | IC REG BUCK ADJ 3A TO263-5L |
Manufacturer Standard Lead Time | 1 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input (Max) 40V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Output (Max) 37V |
Part Status Active | Current - Output |
Function Step-Down | Frequency - Switching 150kHz |
Output Configuration Positive | Synchronous Rectifier No |
Topology | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Supplier Device Package TO-263-5L |