XS1000-48N-004
DigiKey Part Number
633-1370-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XS1000-48N-004
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1008W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 380 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 380 VDC
Size / Dimension
9.37" L x 5.04" W x 1.60" H (238.0mm x 128.0mm x 40.6mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cTUVus
Current - Output 1
21 A