SKA40A-12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-4577-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SKA40A-12 |
Description | DC DC CONVERTER 12V 40W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.33A 9V - 18V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 40 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating) |
Type Isolated Module | Efficiency 90% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 9V | Package / Case 8-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 18V | Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.43" H (50.8mm x 50.8mm x 11.0mm) |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 3.33A |