FSP036-DHAN3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
GlobTek, Inc.
In Stock: 425
Datasheet
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
FSP036-DHAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP036-DHAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP036-DHAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
500mW
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
88.30%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 1.97" W x 1.26" H (110.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
36 W