FSP300-50UCB
DigiKey Part Number
2967-FSP300-50UCB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP300-50UCB
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5V 12V -12V -5V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 5 Output 3.3V 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
14 A
Mfr
Current - Output 3
25 A
Series
Current - Output 4
300 mA
Packaging
Box
Current - Output 5
100 mA
Power (Watts)
Type
Enclosed
Applications
ITE (Commercial)
Number of Outputs
5
Efficiency
80%
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Voltage - Output 1
3.3V
Features
Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 2
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 3
12V
Size / Dimension
7.48" L x 3.94" W x 1.59" H (190.0mm x 100.0mm x 40.5mm)
Voltage - Output 4
-12V
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Voltage - Output 5
-5V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
12 A