RR9LS1111T00CIMR6B
RR9LS1111T00CIMR6B
GTM96600 Series AC/DC Desktop Power Supplies from GlobTek PIO | DigiKey
RR9LS1111T00CIMR6B
DigiKey Part Number
1939-1188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR9LS1111T00CIMR6B
Description
AC/DC DSKTP/WALL MT ADPT 54V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54V 60 W AC/DC External Desktop, Wall Mount (Class I) Adapter Cord, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RR9LS1111T00CIMR6B Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop, Wall Mount (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Cord, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
4.63" L x 2.11" W x 1.44" H (117.5mm x 53.5mm x 36.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Voltage - Output
54V
Standard Number
60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1.11A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W