GT060N04D3
DigiKey Part Number
3141-GT060N04D3TR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-GT060N04D3CT-ND - Cut Tape (CT)
3141-GT060N04D3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT060N04D3
Description
N40V,RD(MAX)<6.5M@10V,RD(MAX)<10
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 56A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount 8-DFN (3.15x3.05)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 30A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1280 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-DFN (3.15x3.05)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V