GT060N04D3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GT060N04D3 |
Description | N40V,RD(MAX)<6.5M@10V,RD(MAX)<10 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 56A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount 8-DFN (3.15x3.05) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 30A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1280 pF @ 20 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 60W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 8-DFN (3.15x3.05) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |