BZX84B3V6 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84B3V6 |
Description | DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 3.6 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Max 350 mW |
Mfr | Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±2% | Supplier Device Package SOT-23 |