1455L1201RD
1455L1201RD
1455L1201RD
DigiKey Part Number
HM1404-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1455L1201RD
Description
BOX ALUM RED 4.72"L X 4.06"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Aluminum Red End Panel(s) 4.724" L x 4.055" W (120.00mm x 103.00mm) X 1.201" (30.51mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1455L1201RD Models
Category
Design
End Panel(s)
Mfr
Material
Series
Color
Red
Packaging
Bulk
Thickness
0.060" (1.52mm)
Part Status
Active
Features
Card Guides
Container Type
Box
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Size / Dimension
4.724" L x 4.055" W (120.00mm x 103.00mm)
Weight
0.4 lb (181.44 g)
Height
1.201" (30.51mm)
Base Product Number
Area (L x W)
19.2in² (124cm²)