M22-2032005
DigiKey Part Number
952-3324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M22-2032005
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M22-2032005 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact