M80-9422005
DigiKey Part Number
M80-9422005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-9422005
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 24-28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 24-28 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-9422005 Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
24-28 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Cable Hood Kit, Jackscrews
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)