CX90MW8-16P1
DigiKey Part Number
26-CX90MW8-16P1TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX90MW8-16P1CT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX90MW8-16P1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX90MW8-16P1
Description
RECEPTACLE, 16POS., USB TYPE-C C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 2.0 Receptacle Connector 24 (16+8 Dummy) Position Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX90MW8-16P1 Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Ingress Protection
IPX4 - Waterproof
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Ports
1
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A