HIF3MAW-50PA-2.54DS(63)
DigiKey Part Number
26-HIF3MAW-50PA-2.54DS(63)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3MAW-50PA-2.54DS(63)
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HIF3MAW-50PA-2.54DS(63) Models
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
5.90µin (0.150µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
200VAC